STUPAVA CUP 2008 : půl minuty od obhajoby

pondělí 13.10.2008 | J.G. |

V uplynulém týdnu se družstvo starších žáků zúčastnilo mezinárodního turnaje ve slovenské Stupavě. Jak uspělo? Sehráli jsme šest zápasů s různými soupeři a obsadili druhé místo.

Den první :       Po příjezdu do Stupavy a následném ubytování nastalo dlouhé čekání na první zápas, který jsme sehráli večer proti slovenské Nitře. Ta na nás nastoupila s místy až záludnou a tvrdou hrou, vědoma si toho, že herně jsme na tom lépe my. Hrálo se na menším hřišti, které eliminovalo výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými mužstvy a které by spíše slušelo elévům, ale bylo třeba se s touto situací, nejen v tomto zápase, vyrovnat. Po dvou gólech Kozara a jednom Tyla a Zezulky vítězíme 4:0

Den druhý :      Dopoledne jsme sehráli asi nejméně povedený duel na turnaji proti bratislavským Dragons Ružinov. Tento tým si přijel na turnaj, dle vlastních slov, pro vítězství, ale nutno dodat, že s tím, co předváděl, moc šancí neměl. Bohužel, kluci v tomto utkání nehráli moc trpělivě, každý chtěl rozhodnout, chodili jsme často jeden na jednoho a moc se nám o nedařilo, takže utkání nakonec dospělo k bezbrankové remíze.

Odpolední zápas proti maďarským Komárom připomněl mnohým hráčům rok staré trápení v předkole playoff na stejném turnaji. Klukům chvíli trvalo než našli cestu skrze maďarskou obrannou tvrz, ale nakonec dovedli utkání k jednoznačnému vítězství 4:0, když skórovali Tyl, Kolář, Šimek a Vysloužil.

Den třetí :         Byli jsme si vědomi, že po remíze s Dragons rozhodne o vítězství ve skupině a tím pádem o přímém postupu do semifinále větší brankový rozdíl ze všech zápasů ve skupině a s tím pocitem jsme taky nastoupili k rannímu utkání pro ZŠ Vedlejší Brno. Po poločase 2:0 jsem snad poprvé a naposledy musel hráčům připomenout, že florbal je týmová hra a nemůžou chtít rozhodnout zápas sami. Druhý poločas už byl naprosto jednoznačný, i když nutno dodat, že k výsledku 10:0 kromě střelců přispěl i nepříliš jistý gólman soupeře, byť góly padali po krásných akcích. Střelci ? 2 x Louda, 2x Tyl, 2 x Vysloužil, 2 x Šimek, Klimsha a Kolář.

Pak jsme čekali, jak si Dragons poradí s maďarským betonem, jestli jim nenastřílejí 11 gólů a nepošlou nás do předkola. Nestalo se, naopak, se štěstím uhájili těsnou výhru 2:1.

Den čtvrtý finálový :     Netrpělivě jsme sledovali vývoj v play off, protože reálně „hrozilo“, že se potkáme s naším druhým družstvem, které však popáslo svou šanci na semifinále a po prohře s maďarským Diamonds, nás čekal právě soupeř s hlavního města Maďarska. A opět obranná maďarská tvrz. Kluci hráli naštěstí trpělivě a tak jim nebylo o přestávce co vytknout, byť to stále bylo 0:0. Snad jenom připomenout, aby hráli pořád stejně zodpovědně a že to tam spadne. Výsledek ? 4:0 po dvou gólech Tyla a jednom Vysloužila a Koláře.

Turnaj dospěl do předpokládaného finále. Finále proti Spartě. Na tento zápas se těšili oba soupeři, konečně se hrálo na velkém hřišti a tak se čekalo, kdo se s přechodem z malého hřiště lépe vyrovná.  Úvod z říše snů. Po souhře celé první pětky využívá zakrytý výhled gólmana Sparty Gurkovský. Bohužel zakrátko nepokryjeme hráče soupeře a ten střelou bekhendem srovnává a krátce na to, necháváme Spartu několikrát dorážet a ta otáčí skóre ve svůj prospěch. Naštěstí ještě do přestávky srovnává střelou z dálky pod víko Tyl, nutno dodat, že s přispěním chybné rozehrávky soupeře. Druhý poločas jsme přebírali otěže hry do svých rukou a zaslouženě jsme se ujali vedení po polovině druhého poločasu po standardní situaci gólem Koláře. Hráči Sparty začali aktivně napadat naši rozehrávku už za brankou, což nám dělalo poněkud potíže. Když byl necelé dvě minuty před koncem vyloučen hráč soupeře za faul, bylo zaděláno na úspěšný konec. Bohužel však, 30 sekund před koncem po málo vídané chybě našeho obránce, soupeř získává míček a při hře bez brankáře srovnává skóre. 3:3! Naši hráči se z této situace už nedokážou zvednout ani při následujících trestných stříleních, které prohráváme 4:1 a celkově tedy obsazujeme druhé místo. Co je nám platné, že jak hráči tak trenéři Sparty po utkání uznávají, že se zvedli z mrtvých a že jsme si vítězství asi zasloužili my. V hráčích se mísil smutek z promarněné šance, s pocitem krásného zápasu a získaného druhého místa. Závěrečná cesta autobusem do Bratislavy společně s naším finálovým přemožitelem, už proběhla poněkud veseleji a dokázala to, že florbalisti dokážou vytvořit dobrou partu i když se třeba extra moc neznají.

Chtěl bych poděkovat všem hráčům obou týmů našeho oddílu, členům realizačního týmu  a v neposlední řadě i holkám z Pepina za fandění a vytvoření báječné atmosféry a minimálně udržení dobrého jména, které ve Stupavě Pepino má a to nejen po sportovní stránce, ale také po stránce vzorného vystupování.