FBC Ostrava chce být zelenější a soběstačnější

středa 31.10.2012 | JK |  FBC Ostrava chce být zelenější a soběstačnější

 
 
 

V poslední době se v domovském stánku FBC Ostrava,Gorilla aréně, stalo ledacos nového. Proto jsme se obrátili na sportovního ředitele klubu, Lubomíra Šimona, abychom se dozvěděli podrobnosti.
    Hráči, rodiče a návštěvníci Gorilla arény si mohli v minulém týdnu všimnout nezvyklého ruchu na střeše šaten u Gorilla arény, co se tam dělo?
V první fázi jsme byli nuceni opravit celou střechu a to formou výměny celé střešní krytiny. To bylo nutné vzhledem k tomu, že jsme na střechu umístili fotovoltaickou elektrárnu. Po umístění panelů bychom se ke krytině už nedostali. Elektrárna bude vyrábět elektrickou energii pro naši spotřebu a zároveň ji bude dodávat i do rozvodné sítě.
   
Můžete být konkrétnější?
V naší hale jedou nonstop dva elektromotory, které dovnitř vhánějí vzduch a tyto jsou největším žroutem el. energie. Představuje to náklad přesahující 200 tisíc Kč ročně. Proto jsme se rozhodli postavit fotovoltaickou elektrárnu a  využít produkt nazvyný Zelený bonus, díky kterému elektřinu kterou vyrobíme, můžeme využít pro vlastní spotřebu a ještě nám ji zaplatí ČEZ. Stručně to znamená, že když bude svítit slunce, motory pojedou zadarmo. Jestliže dnes platíme za el. energii přes 300 tisíc za rok, měli bychom tímto opatřením až 35% nákladů představujících úsporu nejméně 100 tisíc Kč ročně.
Když to shrnu, budeme zelenější a soběstačnější..
     Jak jste na tuto myšlenku přišli?
Už když jsme se stěhovali z Vítkovic, měli jsme vizi fotovoltaické elektrárny, ale báli jsme se ještě více zadlužit, dokud nebude splacená hala. To se v srpnu povedlo a tak jsme se do toho pustili.
   
Jak jste na tento projekt sehnali peníze?
(Úsměv…) Celý tento projekt stál 1 milion Kč a potíž je v tom, že v dnešní době vám jako jako občanskému sdružení nikdo žádný úvěr nebo leasing neposkytne. Znamená to tedy, že jsme s Rolfem byli nuceni „opět“  podepsat prázdné směnky jako záruku za tento projekt u leasingové společnosti.
   
Co myslíte tím „opět“?
A jak si myslíte, že byla financována Gorilla aréna? Ještě když  jsme stavěli halu ve Vítkovicích, získali jsme leasing  na 3 miliony a 700 tis. Kč jen proto, že jsme podepsali prázdné směnky a zaručili se našimi soukromými nemovitostmi. Poté jsme 5 let spláceli 60 tis. měsíčně a věřte mi, že jsem v určitých chvílích dobré spaní neměl. Ukažte mi někoho, kdo by to v dnešní době udělal…
    
Vraťme se zpět k fotovoltaické elektrárně. Za jak dlouho se tato investice vrátí?
Podle studie, kterou jsme si nechali vypracovat, bude tento projekt zaplacen do 7 let. Poté by již měl do klubu přinášet cca 120 – 150 tis. ročně.
    
Jste po dvou letech v Muglinově spokojeni? Myslíte si, že jste udělali dobře, že máte vlastní halu a zázemí, o které se však nyní musíte starat? V dnešní době je trend spíše opačný, ostatní týmy si haly pronajímají...
Přiznám se, že jsem byl ze začátku k vybudování vlastní haly lehce skeptický, ale nechal jsem se Rolfem k tomuto kroku strhnout a dnes ničeho nelituji. Jsme soběstační a přestože na provoz haly nedostáváme žádnou dotaci , jsme schopni vše platit z vlastních zdrojů. Nejdůležitější ale je, že jsme nezávislí na provozovatelích jiných hal. Nemusíme pracně shánět tréninkové jednotky po různých základních školách a halách. Máme ty nejlepší časy. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale např. děti po příchodu mohou ihned hrát, nemusí ztrácet čas stavěním mantinelů. Nemluvě o tom, že v jiných halách na ně třeba ani není místo.
    Pane Šimone, na Gorilla arénu jste přemístili také celý organizační tým, který se o klub FBC Ostrava stará. Kdo je jeho součástí a co plánujete do budoucna?
V létě jsme díky dokončené rekonstrukci zadní části šaten získali tři kanceláře. Pracuji tam já s Rolfem, pak naše klubová ikona Radek Kučera, který je nenahraditelný, a od srpna jsme posílili náš kolektiv o Terezu Kálnayovou, která se stará o marketing, dotace, přípravu zápasů a další záležitosti. Věřím, že toto složení se ukáže jako produktivní a do budoucna velmi přínosné.
   
Poslední dobou některé kritické hlasy vedení vyčítají, že se dostatečně nezapojuje do dění v  klubu, co na to říkáte?
A to právě vůbec nechápu. Mně připadá, že čím lépe klub funguje, tím je víc nespokojených lidí kolem. Já osobně mám v tomto případě zcela čisté svědomí. Pro klub pracuji každodenně, a to i o víkendech. Každý den mě můžete od 9 hodin najít v kanceláři v Muglinově. To samé mohu říct i o Rolfovi, ten zase spíše jezdí na schůzky se sponzory či zástupci různých institucí, které by nám mohly v budoucnu finančně pomoci. Chci stále věřit, že nespokojené hlasy mají kořeny v obecně špatné náladě, která panuje ve společnosti, a že se to časem spraví. Dám Vám příklad: v tomto roce jsme díky plánovaným úsporám po zaplacení leasingu na halu snížili členské příspěvky, v některých kategoriích až o polovinu a myslíte si, že to někdo ocenil? Absolutně ně, jen někteří lidé pořád hledají chyby u nás, u vedení klubu. To, že já osobně nejsem vidět na zápasech mládežnických kategorií tak jako v předchozích letech je způsobeno tím, že mám doma 3 děti, pětiletou dceru a rok a půl stará dvojčata. Veškerý svůj volný čas věnuji jim. Pokud však mám trochu volna a hraje se nějaký zápas, vždy na něj alespoň s dcerou na chvíli přijdu.
    
Připravujete pro klub nějaké další překvapení do budoucna?
Nejradši bychom si teď dali s dalšími projekty chvíli pauzu, ale prozradím, že se rýsuje plán na přeměnu Gorilla arény, a to v podobě výměny nafukovací haly za halu pevnou. Je to ještě vzdálená budoucnost, ale věřím, že se nám to v dohledné době podaří a naši členové budou mít ve srovnání s jinými kluby nadstandardní hráčské podmínky.

 

Facebook

Copyright © 2018 FBC ČPP Bystroň Group Ostrava & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt

Generální sponzoři

Hlavní sponzoři

Partner pro ubytování

Partneři Tipsport Superligy

Partneři extraligy žen

Mediální partneři

Partneři