Laja: Florbal mě stále baví

středa 28.10.2015 | Michal Chadim |  

V zápase proti Vítkovicím nastoupil ke svému 250. extraligovému zápasu ostravská brankářská jednička Štěpán Laja. Před zápasem jsme se ho zeptali na pár otázek týkající se jeho hráčské historie.

Laja: Florbal mě stále baví

 
 
 

Jak jste se ke florbalu dostal?

Tuším, že kolem roku 1995 mě přivedl na první trénink florbalu Royal Havířov Lukáš Kaleta. Tam jsem pár týdnu chytal a pak přešel do nově založeného klubu Torpédo Havířov, který hned v prvním roce postoupil do nejvyšší soutěže. Florbal mě celkově tím chytil naplno a o mém koníčku bylo víceméně rozhodnuto.

Proč zrovna pozice brankáře?

Byl jsem v týmu nejmladší na hřišti, a tak jsem byl většinou strčen do branky, kde jsem byl ostřelován zmrzlým tenisákem. (směje se….)

Co se změnilo od té doby?

V té době bylo úplně normální, že se v nejvyšší soutěži hradilo úplně vše. Od měsíčních příspěvků, hrazení veškerého cestovného až po hrazení veškerého vybavení. Dnes už v těch nejvyšších soutěžích ve většině klubu neplatí téměř nic. Dokonce některé kluby dávají svým hráčům odměny. Zatím se z toho člověk nemůže uživit, ale časem se to určitě jistě změní. Nyní je to jen studentský sport


Vzpomínáte si ještě na začátky?

Začátky byly plné „ dírkovaných " modřin po těle a spálených kolen, ale rád na to vzpomínám.

S kým jste se za svou kariéru ze známých florbalistů potkal?

Osobně z těch známějších florbalistů je to Pavel Kožušník, který si ještě „ udržuje postavu " stále v Havířově. Dále to je René Hejsek, Richard Strnadel a Martin Gvožď.

Přesuňme se teď k vaším začátkům v FBC. Jak jste se do FBC dostal?

Do FBC jsem se dostal tak, že mi zavolal Petr Skácel, zda bych nepřišel na jejich trénink, na kterém mi vysvětlil, jaká byla situace v Ostravě a zda bych to nechtěl s nimi zkusit. Klukům se tehdy příliš nedařilo a chtěli nějakou změnu. Po prvním tréninku mi byl nabídnut přestup a já téměř neváhal, neboť jsem v Havířově už netrénoval a nechytal.

Jak se Vám líbí zázemí, které Ostrava má?

Myslím si, že FBC má jedno z nejlepších podmínek u nás. Vlastní hala je určitě největší plus, neboť si můžeme jít na halu kdykoliv kdy je volná zahrát a zatrénovat. Co se týče autobusu, tak to je určitě taky super, neboť nemusíme po zápase spěchat na vlak.


V poháru jste letos nastoupil poprvé proti svému bývalému klubu Florbal Torpédo Havířov. Jaké to pro vás bylo?

Pro mě měl ten zápas zvláštní příchuť, neboť jsem v tom klubu strávil devatenáct let. Po zápasu jsem pak neměl moc důvodu k radosti. Na druhu stranu nejsem první ani poslední, kdo odešel ze svého rodného klubu.

Co bývalý spoluhráči, proběhlo mezi Vámi nějaké to hecování?

Nějaké hecování proběhlo od kluků v podobě, že nás porazí o parník a podobné silácké řeči.

V posledním domácím zápasem jste nastoupili proti Tatranu, za který nastupuje další gólmanský matador Tomáš Kafka. Mluvili jste při zápase spolu?

S Tomášem už máme v součtu hezkých pár let. (směje se …) Při zápase jsme ale spolu vůbec nemluvili. Jen jsme si o přestávce spolu plácli, toť vše.

Ve své kariéře jsi nastoupil i ke třem zápasům v reprezentaci.  Vzpomeneš si na ně ještě?

Pokud si dobře vzpomínám, tak můj první a druhý start za reprezentaci byl někdy v roce 20002 v přátelském utkání ve Zlíně proti Rakousku. Ten třetí a prozatím posledním byl ve stejném roce na MS 2002 v Helsinkách v základní skupině proti Švýcarsku. Ten jsem ale odseděl na lavičce jako dvojka a byl „ povýšen na zapisovatele statistik “. Tehdy chytal právě Tomáš Kafka, který dělal dvojku Danielu Grečmalovi a já byl vlastně jako třetí. V tom zápase nebylo právě Danovi dobře.  Pro mě to ale bylo určitě plus, neboť jsem nabral zkušenosti a zároveň strávil hezkou dovolenou.

Poslední otázka bude asi taková ta tradiční. Jak dlouho ještě plánuješ zůstat u florbalu?

Florbal mě pořád baví a zatím si neumím představit, co budu dělat, až skončím. Pokud budu týmu prospěšný a zdraví dovolí tak bych rád dál pokračoval.  Ještě nějaký ten čas, tady budu „ bubákovat " (směje se …)

foto: fbcostrava.cz / facebook florbalhavirov.cz

 

Související zápas

7.kolo

středa 28.10.

 

7:1

 


Vítkovice

FBC Ostrava


Report

Preview

Derby je tu! Dalším soupeřem mužů budou Vítkovice(27.10.2015)

Facebook

Copyright © 2018 FBC ČPP Bystroň Group Ostrava & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt

Generální sponzoři

Hlavní sponzoři

Partner pro ubytování

Partneři Tipsport Superligy

Partneři extraligy žen

Mediální partneři

Partneři