Košťálová: Za to, že hraji florbal, děkuji hlavně Michalu Maroškovi

pátek 6.11.2015 | Michal Chadim |  

V zápase proti Chodovu nastoupila ke svému prvnímu zápasu v extralize žen Zuzana Košťálová, pro kterou to tak byla premiéra v nejvyšší ženské soutěži. Pojďme si blíže Zuzanu představit, odkud do FBC přišla a jak s florbalem začínala.

Košťálová: Za to, že hraji florbal, děkuji hlavně Michalu Maroškovi

 
 
 

Zuzano, jak jste se dostala k florbalu?

S florbalem jsem začala na základní škole v šesté nebo sedmé třídě, kdy jsem náhodou šla kolem nástěnky a viděla jsem náborový letáček.  Byla u toho i jedna učitelka, jejíž dcera hrála florbal, tak mi poradila, jestli chci, ať dojdu na trénink a strašně to vychvalovala. Řekla jsem si, že to zkusím.

A proč zrovna florbal?

Jsem velice sportovně založena, již od malička jsem vyzkoušela několik sportů. Dělala jsem aerobik, baseball, basketbal, atletiku a plno dalších sportů. Celkově mě každý sport baví. Proto jsem zkusila i florbal, neboť to bylo v té době něco nového.  Docela mě to začalo bavit a ráda jsem chodila na každý trénink.

Hned od začátku jste chytala?

Ne, v prvních čtyřech zápasech jsem hrála jako centr. Potom onemocněla brankářka a já to chtěla zkusit. A to už mi zůstalo.

Ve kterém klubu jste začínala?

Začínala jsem v Šumperku, ale bylo to tak, že všechny šumperské holky jsme tehdy hrály za Torpedo Pegres Havířov. Náš trenér Michal Marošek se přestěhoval do Havířova, kde učil, ale chtěl se ženským florbalem v Šumperku pokračovat. Proto jsme tehdy byly spojeny s Havířovem, kde trénoval. Tréninky byly každý zvlášť, ale zápasy jsme hrály za Havířov. Tehdy jsem hrála například s nynější trenérkou FBC Karin Vavrečkovou.


Co tvé úspěchy, dosáhla jste nějakých?

Hned první sezónu, kdy jsem začala hrát, jsme se staršími žákyněmi vyhrály v lize zlaté medaile. Mezi mé další úspěchy patří postup žen Šumperka do 1. ligy žen. V létě jsme vyhrály Women Ostrava Cup.

Co třeba reprezentační nominace, ty nějaké byly?

V deváté třídě jsem byla nominovaná na juniorský reprezentační kemp do Jičína. Michal Marošek tehdy trénoval juniorskou reprezentaci, takže i díky němu jsem se mohla podívat, jak vypadá florbal na reprezentační úrovni.

Potom jste ale svou kariéru přerušila. Mohu se zeptat proč?

Přišla puberta, přišel první přítel a neshody v týmu. Takže jsem se rozhodla ustoupit do postranní. Začala jsem alespoň pískat, aktivně jsem pak už nehrála a trvalo to asi pět let, když nebudu počítat dva zápasy v Droždíně.

Říkáte, že pauza trvala pět let, proč jste se rozhodla vrátit?

Zpátky k florbalu jsem se vrátila z osobních důvodů, protože jsem cítila, že bych mohla ještě něčeho ve sportu dosáhnout, že jsem to vzdala moc brzo.


A jak jste se rozhodla pro FBC Ostrava?

Kvůli studiu jsem se přestěhovala do Ostravy hned po střední škole. Bylo mi asi devatenáct let a pískala jsem juniorky na ČPP Aréně. V té době za mnou přišel Aleš Poukar, jestli bych nechtěla chytat za FBC. Občas jsem chodila chytat chlapům na tréninky a jeden ze spoluhráčů byl otec právě hráčky z Ostravy a dal Alešovi tip. Bohužel v té době jsem hrála fotbal a futsal a nechtěla jsem s tím míchat. Jeho nabídku jsem tehdy odmítla. O rok později napadlo mě samotnou, že bych to mohla v FBC zkusit, tak jsem se s Alešem a Lukášem Robenkem dala do kontaktu. Po dohodě jsem přišla na trénink, na základě čehož se rozhodlo, že budu u nich moct trénovat. Samozřejmě s fotbalem i futsalem jsem v tu chvíli skončila. Přibližně po třech měsících tréninků jsem si domluvila hostování v Hranicích, kde jsem pravidelně nastupovala ve druhé lize a jeden zápas jsem odchytala v první lize.  No a před letošní sezónou jsem se dostala do extraligového týmu, za což jsem vděčná.

Co spoluhráčky, jak Vás přijaly do týmu?

Ze začátku to nebylo jednoduché, ale to je v každém novém týmu.  Já osobně jsem na to byla připravena, neboť jsem byla zvyklá. V průběhu letní přípravy jsme se s děvčaty vídaly prakticky denně a seznámily jsme se více. Jsou moc fajn. Teď už nemám problém si v týmu s někým pokecat. Ale jsem spíš sama takový introvert.

V neděli jste nastoupila ke svému prvnímu extraligovému zápasu v životě. Jaké to bylo?

Bylo to hlavně takové nečekané. Nečekala jsem, že to půjde takhle rychle. Jsem za to ale velice ráda a vážím si toho.

Kdy jste se dozvěděla, že vlastně v neděli nastoupíte?

Po zápase v Liberci předchozí týden hned trenér řekl, že budu chytat osmifinále Poháru České pojišťovny proti Opavě i další extraligový zápas proti Chodovu.  Byla jsem mírně v šoku, pocit radosti střídala nervozita a naopak.

První zápas a hned vlastně proti úřadujícím šampionkám.  To je asi nejlepší start, jaký může být.

Upřímně jsem čekala, že můj první start bude proti nějakému favoritovi, ale nečekala jsem, že by to mohlo být od úvodního hvizdu zápasu. Už jsem vlastně mohla nastoupit ve druhém kole proti Herbadentu. Tehdy jsem ale byla nemocná, takže to nešlo.

Byla jste hodně nervózní?

Nervózní je slabé slovo. V autobuse to na chvíli opadlo. Poslechla jsem si Slipknoty a pak to bylo v pohodě.  Při rozcvičce jsem se cítila tak jako vždycky, ale v jejím samotném závěru na mě začala atmosféra doléhat znovu.


Úvod utkání se vám příliš nevyvedl. Hned po prvních třech minutách jste prohrávaly 3:0. To asi nebyl ideální start, co?

Bylo mi hrozně, protože to byly vlastně první tři střely. Neměla jsem tak žádný kontakt s míčkem a hned jsem dostala tři góly. Žádný brankář by z toho nebyl nadšený. Nevzdala jsem to ale a pak už to bylo jen lepší.

Máte nějaký rituál před zápasem?

Můj rituál před zápasem začíná vlastně už ráno po probuzení. Nemůžu ale všechno prozrazovat (smích).  Mezi mé další rituály pak patří třeba oblékání v šatně. Nejdříve si oblékám vždy levou část, pak pravou část.  Při nástupu na hřiště poklepáním na tyče „začaruji“ svou branku.

Na závěr našeho rozhovoru se zeptám, jaké máte cíle do budoucna?

Žádné velké cíle si prozatím nekladu. Chci dělat to, co mě baví a makat na sobě. Časem bych si ale chtěla vybojovat pozici jedničky v extraligovém týmu.


 

Facebook

Copyright © 2018 FBC ČPP Bystroň Group Ostrava & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt

Generální sponzoři

Hlavní sponzoři

Partner pro ubytování

Partneři Tipsport Superligy

Partneři extraligy žen

Mediální partneři

Partneři