FBC hlásí velký návrat – Ostřanský je zpět

pátek 7.4.2017 | VG |  

Florbalová Superliga se může těšit na návrat skvělého hráče. Po dvanácti letech strávených ve švýcarském angažmá oblékne dres FBC ČPP Bystroň Group Ostrava Martin Ostřanský.

FBC hlásí velký návrat – Ostřanský je zpět

 
 
 

S Martinem jsme vedli jednání od podzimu 2016. Dopracovali jsme se k dohodě, že u nás bude dva roky hrát,“ oznámil Lubomír Šimon z vedení klubu. „A Martin by neměl být poslední posilou, v hledáčku máme další hráče, rozjednáno je to velmi nadějně.“
    Martine, proč ses rozhodl k návratu ?
S manželkou jsme byli dlouho ve Švýcarsku, prožili jsme tam krásné období, krásný život. Ale já říkám, že přesýpací hodiny se naplnily a kořeny, rodina i srdíčko nás táhly do Česka. Poslední rok jsme o tom intenzivně uvažovali. Máme dvě děti , starší dcera půjde za dva roky do školy a to byl další bod, kvůli kterému jsme to začali řešit.
    Jednal jsi s někým jiným ?
Z české ligy nikdo nevěděl, že se chceme vrátit. Pro nás bylo jasné, že chceme do Ostravy, já jsem tu florbalově vyrůstal, odsud jsem se dostal do velkého florbalu. Chci klubu vrátit to, co jsem se naučil v zahraničí, o jiném mančaftu jsem ani neuvažoval. Měl jsem spoustu nabídek ve Švýcarsku, Malans mě chtěli ve vedení, což byla velká čest. V týmu Rheintal Gators jsem dva roky vedl sportovní třídu, měl spoustu možností. Ale rozhodli jsme se, že se vracíme a jdeme do Česka. Jsem rád, že se můžu vrátit do Ostravy, můžu pokračovat dál, pracovat ve florbalovém prostředí, momentálně se mi to plní a doufám, že to přinese ovoce. Chci, aby se FBC vrátilo tam, kam patří.
    Je ti 34 let. Jak se těšíš na českou nejvyšší soutěž ?
Musím zaklepat, cítím se výborně, tělo zatím drží. Léta v zahraničí jsem sledoval českou ligu v TV a co jsem slyšel, v porovnání je to stejné se švýcarskou ligou. Florbal se zrychluje, ale mám zkušenosti a něco odehraného, takže vím, že se musím dobře připravit, je to pro mě prioritní věc, abych stíhal mladým torpédům. Těším se na novou sezonu. Máme mladý mančaft, a pokud se udělají zkušenější další hráči, bude to pro nás velké plus. A já mám štěstí, že tu mám podmínky vytvořené, abych to mohl zvládat.
    Znáš vůbec některé své nové spoluhráče ?
Hrál jsem jen proti Štěpánu Lajovi, jinak kluky znám od vidění. Ale ono je to tak i ve švýcarské lize. Už před 4 lety jsem tam byl nejstarší a hrál s osmnáctiletými kluky. Je super pracovat s mladými, chtějí makat, zlepšovat se, je radost s nimi hrát, když se to dobře namíchá. Ve Švýcarsku jsem hrál s klukama, kteří teď hrají první lajnu ve švýcarské repre. Já byl centr, oni křidélka a obránci. Baví mě to, když mají chuť pracovat.
    Je reprezentace pro tebe otázkou ?
S reprezentací jsem před časem skončil, když se nám narodily děti. Byl jsem v nároďáku 12 let a už jsem byl psychicky vyždímaný, potřeboval jsem odstup, chtěl jsem se více věnovat klubovému florbalu a rodině. Když má člověk volno v klubu, tak byla reprezentace, a já měl toho plné zuby, ale ne kvůli něčemu, že by se mi to nelíbilo. A když se podívám na budoucnost? Bude mi 35… A je tam finský trenér, se kterým se známe od vidění. Samozřejmě je to lákadlo, a když se sejdou  plusové faktory - budu mít formu, nebudu zraněný, trenér mě pozve – jsem tomu otevřený. Ale záleží na filozofii trenéra, může být jiná, může chtít mladé hráče. Domácí mistrovství je ale velké lákadlo, rád bych si  zopakoval mistrovství z roku 2008, ale jak říkám, hodně se toho musí sejít.
    Láká tě i trénování ?
Do budoucna bych chtěl pomoct juniorům, mladým hráčům. Bavili jsme se o spolupráci do budoucna s vedením klubu, chci zůstat u florbalu, něco předat mladým. Dříve jsem trénovat nechtěl, ale postupem času mě to začíná bavit. Ve Švýcarsku mě to poslední dva roky chytilo, chtěl bych v tom pokračovat i v FBC.
    Jak vidíš rozdíl mezi českým a švýcarským florbalem ?
Švýcaři jsou poctivci na práci a na sport, pro ně neexistuje omluva, že jsou unavení. Jejich tréninková píle je enormní, a když chtějí něco dokázat, zahryznou se, dají si cíl a jdou za ním. My taky musíme chtít trénovat, být poctiví sami k sobě a k mančaftu, ke klubu, protože se to přenáší do celku. My Češi jsme florbalově chytří, nápaditější, ale chybí nám poctivost a vůle něco dokázat, dřít na sobě. Když se to skloubí, výsledky se dostaví. Švýcaři mají výhodu i v tom, že tam působí hodně cizinců, každý klub má tři, ať už Švédy, Finy nebo Čechy, jsou tam i zahraniční trenéři a tenhle paket se odrazí na výsledcích. Hodně trénují, fyzicky i mentálně, mladí hráči jdou nahoru, projeví se to i na těch starších a výsledky reprezentace jdou nahoru.
    Nelákal tě třeba Tomáš Trnavský, abys zůstal jako on ve Švýcarsku ?
Trnek už je „Švýcar“, a říkal, že je to škoda, když  jsme si tam s manželkou něco vybudovali. Byl z toho zaskočený a překvapený. Vlastně hodně lidí by rádo šlo do Švýcarska a diví se, že já se vracím. Ale v mých botách nechodí. Tvrdím, že se můžeme mít dobře i v Ostravě, hlavně budeme s rodinou. Ve Švýcarsku jsem pracoval i s lidmi, kteří tam utekli za války, a ti mi návrat schvalovali, říkali, že kdyby to šlo, taky by se vrátili, jenže tehdy to možné nebylo. A mám tam spoustu kamarádů , kteří to chápali. Dal jsem výpověď v práci, kde jsem byl deset let, a za hodinu volal šéf, ať přijdu do jeho kanceláře. Byl překvapený, protože neměl žádné indicie. Vysvětlil jsem mu to a schválil mi to, popřál štěstí a slíbil, že se přijede podívat do Ostravy. Jen mě mrzí, že jsem přišel o bonus, který ve Švýcarsku člověk dostává po deseti letech v práci. Chyběly mi tři měsíce.
    Kdy se připojíš k týmu ?
Švýcarsko je země pravidel, nejde se sbalit z měsíce na měsíc. Řeším výpověď z práce, bytu, lítám po úřadech. Muselo to být dobře naplánované, protož to není jednoduché. Do půlky června budu ve Švýcarsku, budu se sám připravovat, s týmem od 1. července. Na hřišti budu poprvé oficiálně s FBC na Czech Open. Je fajn, že si můžeme zahrát elitu, protože tým skončil v lize šestý.

 

Facebook

Copyright © 2018 FBC ČPP Bystroň Group Ostrava & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt

Generální sponzoři

Hlavní sponzoři

Partner pro ubytování

Partneři Tipsport Superligy

Partneři extraligy žen

Mediální partneři

Partneři