Dorostenky ve Švédsku

pátek 31.8.2018 | Luděk Pasecký |  

Myšlenka akce Tour de Sweden vznikla po skončení Gothia Cupu v lednu 2018. Kvůli náročné cestě autobusem z Ostravy do Göteborgu jsme se poprvé rozhodli opustit oficiální českou výpravu a na turnaj letět o dva dny dříve a odehrát před turnajem přátelská utkání s Pixbem a Landvetterem, což jsou aktuálně dva nejlepší švédské týmy v této věkové kategorii. Vedle velmi přátelského přijetí od obou týmů jsme po turnaji došli k tomu, že tyto přípravné zápasy pro nás byly násobně přínosnější, než celý turnaj Gothia. Proto jsme začali řešit, jak této možnosti využít co nejlépe a vznikla myšlenka Tour de Sweden na konci léta, namísto soustředění. Postupem jara se k dorostenkám připojil také ženský tým a společně jsme tak v 7 dnech odehrály 12 skvělých utkání.

Dorostenky ve Švédsku

 
 
 

Herní přínos pro kategorii dorostenek je obrovský. Mohli jsme strávit týden na soustředění někde v ČR, trénovat herní činnosti, kombinace, rozhodování, hodně hrát... ale nikdy bychom se ani nepřiblížili k náročnosti a rychlosti hry, na jakou jsme se museli adaptovat ve Švédsku. Nejméně silným soupeřem pro nás bylo Malmö. V prvním zápase jsme hráli pomalu, staticky a neorganizovaně a vyhráli jsme jen těsně o jednu branku. Druhý den nás čekal Lund, nejsilnější tým na jihu Švédska. Pomalá hra z předchozího dne už ano zdaleka nestačila, soupeř sršel pohybem, všude jsme byli pozdě a po zásluze jsme prohráli. Zápas měl ale obrovské pozitivum - ukázal nám, v jaké rychlosti se dá hrát a do čeho se musíme nutit, což se projevilo hned následující den. Do odvety s Malmö jsme si přenesli výrazně rychlejší pohyb, rozhodování i organizaci hry a vyhráli výrazně 12:0.

Čtvrtý den ráno nás čekal přesun z Malmö do Göteborgu a hned po příjezdu utkání se týmem FBC Lerum, kde na nás čekaly starší a fyzicky dobře připravené hráčky. Povedlo se nám ale přenést rychlost z předchozího zápasu a přidat vyšší kvalitu na míčku takže jsme se až do konce utkání prali o výsledek na nakonec jen těsně prohráli. V pátém utkání nás čekal tým Lindas, který byl herně slabší než Lerum, ale měl výraznou fyzickou převahu. Dokázali jsme ale pokračovat rychlé hře na míčku a soupeře porazit.

V posledních dvou zápasech nás čekali opět dva nejsilnější Švédské týmy - Pixbo a Landvetter. Utkání s Pixbem bylo po předchozích zápasech velkou změnou. Soupeř nechtěl hrát rychle, stál ve zformované obraně a čekal na rychlé protiútoky. V lednovém zápase byl obraz hry podobný - 80% času první třetiny jsme byli na míčku, ale soupeř potrestal každou naší chybu gólem z rychlého protiútoku. Tentokrát jsme se ale poučili a chyb se vyvarovali, takže soupeř v této oblasti vyšel naprázdno a postupně musel hru otevřít a zrychlit. Dostali jsme se do vedení 3:2, ale po špatně odbráněné standardce soupeř vyrovnal na 3:3 a tak i utkání skončilo. V posledním utkání nás čekal nejsilnější tým Landvetter Wings. Únava ze sedmého zápasu v sedmi dnech se sice již začínala projevovat, ale herní projev celého týmu se posunul už na takovou úroveň, že oproti úvodním zápasům v Malmö byl k nepoznání. Sice jsme tahali za kratší konec a neustále o jednu branku prohrávali, ale stále jsme se drželi na dostřel a bojovali o vyrovnání až do závěrečného powerplay.

Hodnocení rozhodčích z našich zápasů:

Jsme jeden z nejlépe kondičně připravených týmů v naší věkové kategorii, které kdy pískali. Dobře a tvrdě pracujeme s tělem, do soubojů v maximální rychlosti chodíme správně nohama a jsme dobře zpevnění. Hrajeme způsobem, do kterého se snaží rozhodčí dostat všechny týmy.

Hodnocení trenérů soupeřů (Lerum, Lindas, Pixbo, Landvetter):

Týmy dlouho nehrály tak rychlá a náročná utkání. Bez ohledu na výhru nebo prohru i nemohli dovolit ani na vteřinu polevit a cokoliv vypustit, jinak přišel trest v podobě branky. Hrajeme hodně švédským stylem, ale v naší hře je spousta překvapivých rozhodnutí a nečekaných jednoduchých přihrávek, které se u nich soutěži často nevyskytují. Máme v týmu hodně výrazných individualit, které jsou schopné rozhodovat zápasy dopředu i dozadu.

Hodnocení trenéra (Luděk Pasecký):

Obrovský progres od prvního do posledního zápasu. Změna vnímání rychlosti hry, zlepšení organizace a rozhodování pod tlakem, zvýšení sebevědomí. Letní příprava se projevila v tom, že jsme více než dobře zvládli udržet vysoké tempo s nejlepšími týmy ve Švédsku i při náročném programu 7 zápasů a spousty cestování. Zároveň jsem moc rád, že některé mladší hráčky dostaly šanci zahrát si za tým žen proti týmům z SSL a že se rozhodně neztratily. Je nám samozřejmě jasné, že dobře odehraná utkání ve Švédsku nemusí do sezóny znamenat vůbec nic, nikdo nám nedá svou kůži lacino. Také se nám v Čechách bude mnohem hůře dostávat do vysokého tempa a spousta soubojů, za které nás rozhodčí ve Švédsku chválili, nám bude pískána jako faul. Takže některé věci, které nám dobře fungovaly v maximální rychlosti a důrazu, najednou fungovat při pomalejší a opatrnější hře nebudou. Musíme se naučit, jak se do 100% rychlosti dostávat sami, bez ohledu na soupeře. Jsme ale rádi, že po této akci a předchozích turnajích a přípravných zápasech má velká část našich hráček za sebou ve 14-15 letech už nějakých 20 náročných mezinárodních utkáních s těmi nejlepšími týmy. A to se z dlouhodobého hlediska musí projevit.


 

Facebook

Copyright © 2019 FBC ČPP Bystroň Group Ostrava & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt

Generální sponzoři

Hlavní sponzoři

Partner pro ubytování

Partneři Tipsport Superligy

Partneři extraligy žen

Mediální partneři

Partneři