Těší mě, že jsme pořád v extralize, říká šéf Franke

pátek 22.11.2013 | VG |  

Klub FBC ČPP Software Ostrava slaví dvacet let své existence. Prezident Rolf Franke je nejpyšnější na fakt, že se klub stále drží mezi českou elitou.

Těší mě, že jsme pořád v extralize, říká šéf Franke

 
 
 

    Dvacet let, to je pořádně dlouhá historie florbalového klubu. Rolfe, na co jste nejpyšnější?
Na to, že jsme pořád  v extralize. Není to uzavřená, kdykoliv se dá sestoupit. A my se celých dvacet let držíme nahoře. To je asi to nejdůležitější. Kdybychom měli titul, mohl bych říct, že jsme pyšní na něj, ale zatím nám uniká. Ale pyšný jsem i na to, že jsme za těch dvacet let vychovali spoustu hráčů pro reprezentaci ve všech kategoriích, kteří se významnou měrou podíleli na medailích z mistrovství světa. Jsem rád za všechna finále, za tituly juniorů. A jako dárek jsme si postavili halu. Patří nám a je dostatečně komfortní, abychom už stavět nemuseli jinou.
    Vlastní halou se nemůže pochlubit kdekdo. Proč jste do toho šli?
Už když jsme budovali předchozí, nafukovací, přemýšlel jsem o téhle. Hlavně proto, že v Ostavě je nedostatek sportovišt. Museli jsme trénovat po školách, místo mantinelů měli žebřiny a topení, což není ideální pro rozvoj florbalu. Navíc jsme putovali po pronájmech u šesti sedmi subjektů, museli jsme řešit pronájmy, dohadovat se o časy. Vlastní halu jsme chtěli, aby ubylo starostí. Bohužel i v dnešní době se stávalo, že nám zrušili tréninky kvůli jiným
aktivitám. Teď už si to můžeme nalajnovat podle sebe.
    Na kolik vás ta hala přišla? Bude se nějak jmenovat?
Jméno je jasné, jmenuje se ČPP Aréna. Je to jednoduché a srozumitelné. S generálním partnerem jsme uzavřeli tříletou smlouvu. A kolik stále? Sestavuje se to ze tří částí. Nejprve jsme rekonstruovali sociálky a obchod za 6 milionů, samotná hala stála přes deset milionů, a to nepočítám pozemek a spodní stavbu. Náklady nejsou u konce, plánujeme parkoviště, plot, dětský koutek, VIP zónu. Plány na vylepšení jsou. Prozatímní náklady jsou 17 až 18 milionů.
    Když budete hrát ve svém, sníží se členské příspěvky?
To jsme udělali už loni, snížili jsme je na polovinu. Ti nejmenší mají u nás měsíc zdarma, vše jim zapůjčíme. Potom platí 300 korun měsíčně, ale mají komfortní podmínky pro trénink. Málokde se trénuje v takových halách, jakou teď máme my.
    Jak vlastně oslavíte těch 20 let existence?
Přemýšleli jsme celý rok, jak to udělat. Ve hře byla například varianta, že bychom se sešli v hotelu s hosty a připravili nějaký program. Ale do haly jsme se pustili v dubnu, stavět se začalo v srpnu a nebyl čas řešit takové věci. Teď si říkáme, proč to dělat jinde v neflorbalovém prostředí, když už halu máme. Proto uděláme slávu v neděli v hale. Oceníme vybrané trenéry a hráče za dlouholetý přínos. Začneme dopoledním promítáním v Cinestaru, pak se přesuneme do haly, kde bude liga dorostenek, extraliga žen a mužů, přijdou se podívat náměstci primátora, možná i sám primátor. V osm večer bude ohňostroj.
    Na které období vzpomínáš nejraději?
Když jsme hráli čtyřikrát po sobě finále extraligy. Na florbal na naše zápasy chodilo hodně lidí, finále na Sareze bylo bouřlivé, vyprodané. Ty zápasy vypadaly líp než dnešní finále. Mělo to větší náboj a lepší atmosféru, byly to zápasy se vším všudy. Nedávno jsem si pouštěl sestřih na videu, bylo to kouzelné.
    Máte spoustu stříbrných medailí, zlatá vám pořád uniká. Jak se k ní dopracovat?
Nechci říct, že bychom v posledních sezonách kašlali na extraligový tým.  Zkoušeli se trenéři, hráči, nakupovali se ze Slovenska, stále s kádrem  pracujeme. Na druhou stranu je fakt, že žádné extra peníze do áčka nepumpujeme, spíše šlo vše do haly. Teď bychom nějaké prostředky pro podporu týmu mužů a žen mohli najít, mohli bychom se zaměřit na projekty, které hráče odmění. Možná to je cesta k návratu na pozice, které jsme v minulosti okupovali. Ale je to složité, zasahuje do toho spousta aspektů.
Junioři už titul vybojovali. Teď je chce asi jen udržet v klubu dost dlouho, ne?
Trochu pravdy v tom je, ale mezi juniorskou soutěží a extraligou je propastný rozdíl. Proto třeba ve Švýcarsku mají soutěž pro hráče do 21 let. U nás 19letý kluk jde rovnou do extraligy a i ti nejlepší junioři jsou mezi muži podprůměrní. Někteří nejsou trpěliví, jdou hrát jinam a zakrní. Hráči, kteří vyčnívali v juniorské lize, v extralize zatím nezáří. Ještě to potrvá, než se z nich stanou muži, je to kus cesty

 

Facebook

Copyright © 2020 FBC CPP Ostrava & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt

Generální sponzoři

Hlavní sponzoři

Partner pro ubytování

Partneři Tipsport Superligy

Partneři extraligy žen

Mediální partneři

Partneři